İKDER Hakkında

İKDER Hakkında

İSTANBUL İKTİSATÇILAR DERNEĞİ (İKDER)

İİstanbul iktisatçılar Derneği 8 Mart 2007 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunları tarafından kurulmuş genç bir sivil toplum örgütüdür. Ancak kuruluşun kökeni resmi bir niteliğe kavuşmasından çok öncesine dayanmaktadır. İktisat Fakültesi mezun ve mensupları arasında işbirliği, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan faaliyetler 1980'li yılların sonlarından itibaren bir grup bu dönem iktisat fakültesi mezunu tarafından informal tarzda yılda birkaç kez bir araya gelinmesi geleneği biçiminde başlatılmıştır. Genç mezunlarla güçlenerek sürdürülen bu gelenek, 2000’li yılların başından itibaren büyük bir ivme kazanmış ve önce İktisatçılar Platformu ve ardından 2007 yılında resmi olarak İstanbul İktisatçılar Derneği kurulmuştur.

DDerneğin kuruluşunda giderek artan ve çeşitlenen faaliyetler ile üniversitelerimizde ve ülkemizin önde gelen kamu ve özel sektör işletmelerinde çalışan seçkin akademisyen, iş adamı ve bürokrat mezunlarımızın ve tabi ki öğrenci arkadaşlarımızın talepleri ve heyecanları temel motivasyon olmuştur. Temel amacı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezun ve mensuplarını merkeze alarak toplumsal hizmetleri üretmek ve sunmak olan İstanbul iktisatçılar Derneği tecrübeli ve saygın bir kadro tarafından kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Amaç ve Hedeflerimiz

ÜÜlkemizde sivil toplumun geliştirilmesi gerekliliği ve toplum hizmetlerinin karşılanmasında en büyük sorumluluğun topluma ait olduğu anlayışı ile kurulan İstanbul İktisatçılar Derneği’nin amacı genel olarak topluma ve ülke bilim yaşamına, özel olarak da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi lisans ve lisansüstü öğrencilerine, mezunlarına ve öğretim üyelerine yönelik çeşitli hizmetler üretmektir.

DDernek, İktisat Fakültesi mezun ve mensupları arasında sosyal ve kültürel dayanışmayı sağlayarak, toplumun kültürel, bilimsel ve sosyal gelişimine hizmet etmek, daha yüksek ve etkin düzeyde eğitim hizmetlerinin yerine getirilmesine katkıda bulunmak, yurt içi ve yurtdışı mesleki gelişmeleri takip etmek, bu gelişmeleri ülkemize getirmek, mesleğinde başarılı, kültürlü, ülkeye faydalı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur.

DDerneğimiz 50.000 civarındaki iktisat fakültesi mezunlarına, halen iktisat fakültesinde eğitim-öğretimine devam edin yaklaşık 8.000 öğrenciye, 200'ün üzerindeki öğretim üyesi kadrosuna ve emekli öğretim üyelerine yukarıdaki amaçları doğrultusunda hizmet vermeye çalışmaktadır.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

http://ikder.org